Skip to main content

PROSTE BATONIKI CHAŁWOWO-WANILIOWE Z KARMELIZOWANYMI NASIONAMI SŁONECZNIKA, BEZGLUTENOWE, ZDROWE

Potrzebujesz: (w przybliżeniu, na 8batoników)

  • 200g nasion sezamu
  • ok. 200g oleju kokosowego nierafinowanego
  • ok. 200g cukru kokosowego (można użyć zwykłego brązowego lub ksylitolu)
  • ziarenka z dwóch lasek wanilii
  • szczypta soli morskiej
  • garść nasion słonecznika + 5łyżek cukru (nadal może być kokosowy)

+opcjonalnie: mąka kokosowa do podsypania

Jak zrobić?

  1. Sezam prażymy na suchej patelni do uzyskania złocistego koloru. Polecam nieustanne mieszanie ziaren, ponieważ szybko brązowieją, a gorzki sezam, to niesmaczny sezam 🙂
  2. Ziarna studzimy, następnie blendujemy do uzyskania jednolitej półpłynnej masy (jeśli sezam został dobrze uprażony, nie powinno być z tym problemu, blender ręczny nie nadaje się do tego zadania). Dodajemy rozpuszczony z cukrem kokosowym olej, wanilię, sól. Wszystko dokładnie miksujemy. Olej kokosowy powinien stężeć, ale jeśli masa jest bardzo rzadka, a wy macie obawy, możecie podsypać masę mąką kokosową.
  3. cukier podgrzewamy na patelni ciągle mieszając. Gdy się rozpuści dodajemy pestki słonecznika, podgrzewamy jeszcze przez ok. 3min. Powstałą masę rozkładamy na desce/ papierze do pieczenia, zostawiamy do ostygnięcia. Jeśli karmelizowany słonecznik zastygł na twardą masę, można go połamać/poruszyć tłuczkiem lub malakserem.
  4. Na prostokątną formę wyłożoną papierem do pieczenia wysypujemy pokruszone ziarno, wykładamy chałwę i dociskamy. Równamy wierzch. Wstawiamy do lodówki na ok. 4h, po tym czasie możemy porcjować batoniki.

UWAGA: może zdarzyć się tak, że macie już gotową pastę tahini. Okej, wasze szczęście! Wystarczy, że odpowiednio ją dosłodzicie, połączycie z olejem kokosowym i dodacie trochę więcej mąki kokosowej. Świetną opcją są też namoczone w gorącej wodzie i zblendowane daktyle (zamiast cukru kokosowego).

2017-05-09 11.44.49 1.jpg

koszulka pochodzi z UNDO SHOP

Leave a Reply