Skip to main content

Są miejsca, gdzie przepadamy, zapominamy i śnimy, puszczając wodze fantazji. Każdy ma swój kawałek nieba, prawdziwy dom okropiony słodyczą błogiego aromatu. Nie zawsze wygodny, przestrzenny i pierwotnie przygotowany do określania go miejscem spoczynku, odpoczynku, końca i początku. Nie zawsze przyjazny, przytulny, własny, pachnący znajomą przestrzenią, w której wychowaliśmy nasze nieznośne charaktery. Z tym kształtem, terenem niezabudowanym, słowem – niczym gotowym na podołanie ciężkiej roli miejsca miłości, rozkoszy i swobody, wiążemy się nieświadomie, najściślej i najintymniej jak tylko potrafimy, całą swoją mocą, skupiając na nim ostatki swojej wszechstronnej uwagi i podekscytowania. Odnajdujemy w tym domu odbicie własnego profilu. Czysto lustrzane, nienaznaczone czasem i codziennymi boleściami. Jestem w lesie. Nad jeziorem. Leżę na połamanym pomoście, kręcę się i wiercę, przewracam nie tylko siebie, ale też smutki na grillu, dmucham w uciążliwe komary wspomnień, gaszę światło w pokojach chorych ambicji, rozrzucam wiosenne bzy w bezcielesnej przestrzeni mojego rozgorączkowanego serca. Nie widzę świata. Nie oddycham ludzkim powietrzem, nie uczestniczę w życiu społecznym. Jestem, ale mnie nie ma. To nienaganna magia prawdziwego nierodzinnego domu. Domu duszy pragnącej cierpliwości.

Poniższy przepis to połączenie trzech uwielbianych przez wszystkich smaków. Zapewniam: nigdy nie zrobiłam tak dobrego sernika. Ciężki, mocno czekoladowy spód rozpływywający się w ustach, bez grama mąki. Zbita serowa masa oraz domowy karmel z delikatnie słoną nutą. Doskonały sposób na wkroczenie w dorosłość. Urodzinowy.

IMG_20150702_134151

Processed with VSCOcam with a6 preset

GLUTEN FREE SERNIK Z SOLONYM KARMELEM NA SPODZIE BROWNIE “sernik Michalinki”

Potrzebujesz:

spód brownie:

 • 3 jajka
 • 300g gorzkiej czekolady (powyżej 60%)
 • 240g masła (polecam dodać mniej, np. 210g)
 • 1 szkl cukru
 • 40g mąki ziemniaczanej

masa serowa:

 • 2 jajka
 • ziarenka z jednej laski wanilii
 • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
 • 90g cukru pudru
 • 1kg twarogu do serników
 • 140ml śmietanki 30%

solony karmel: świetny opis znajduje się na blogu Karo, robiłam z podanych proporcji i wszystko wyszło idealnie

Jak zrobić?

 1. Zaczynamy od spodu. W garnuszku roztapiamy masło z czekoladą, odstawiamy do ostygnięcia (nie całkowitego, ale żeby nie było zbyt gorące). Jajka i cukier ucieramy do białości, partiami dolewamy czekoladową masę, dodajemy mąkę ciągle mieszając. Pieczemy przez 10-15min (do ‘wstepnego’ ściecia masy) w piekarniku nagrzanym do 170 stopni.
 2. W tym czasie miksujemy twaróg z cukrem i jajkami. Powoli dodajemy mąkę, śmietankę i wanilię. Gdy składniki połączą się ze sobą, wylewamy na spód brownie (może być gorący), pieczemy w piekarniku nagrzanym na 160 stopni przez 1-1,5h (zależy od piekarnika, gdy zobaczymy, że masa serowa jest ścięta, niegalaretowata).
 3. Karmel przygotowany według powyżej zalinkowanego przepisu, rozlewamy na ciasto. Sernik wstawiamy do delikatnie otwartego piekarnika, do wystudzenia. Gdy wystygnie, przenosimy go do lodówki. Chłodzimy minimum 6-7h.

Processed with VSCOcam with a6 preset

Processed with VSCOcam

2 Comments

 • Sernik wygląda bosko 🙂 Przy okazji, że to ciasto urodzinowe- wszystkiego najlepszego na dorosłej drodze życia. Umiejętności rozróżniania tego co ważne, a co olać. Świadomego podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji. I kolejnych pysznych serników! 😉

Leave a Reply